Featured image for New BMW X1 SUV
Image source: car-images.bauersecure.com
De nieuwe BMW X1 stelt de standaard hoger in het compacte SUV-segment met een krapper design, geavanceerde technologie en een breed motoraanbod van benzine, diesel tot plug-in hybrid. In deze uitgebreide gids duiken we dieper in de specificaties, het vernieuwde interieur met curved display, rijgedrag en wat u kunt verwachten van de prijs en onderhoudskosten.
De compacte SUV-markt is hevig bezet, maar weinig modellen hebben zo’n grote impact gehad als de BMW X1. Sinds de introductie van de eerste generatie in 2009 is het een bestseller voor de Beierse fabrikant. Nu, met de aankomst van de derde generatie (interne code U11), stelt BMW de lat nog een stuk hoger. De nieuwe BMW X1 is niet alleen een facelift; het is een complete heruitvinding op een nieuw platform, met een focus op digitalisering, elektrificatie en ruimte. Of u nu op zoek bent naar een zakelijke lease-auto, een gezinsvoertuig of gewoon een leuke dagelijkse chauffeur, deze gids vertelt u alles wat u moet weten.
Key Takeaways
- Vernieuwd design: De nieuwe generatie X1 (U11) is groter, steviger en heeft een meer agressieve uitstraling dan de voorganger.
- Breed motoraanbod: Kies uit efficiënte benzine (18i, 20i), krachtige diesel (18d, 23d) en plug-in hybrid varianten (xDrive25e, xDrive30e) met een elektrisch bereik van tot 90 km.
- High-tech interieur: Standaard voorzien van het BMW Curved Display en OS 9, wat een moderne, minmalistische look en over-the-air updates garandeert.
- Rijgedrag: Dankzij de FAAR-platform (front-wheel drive architecture) biedt de X1 een verrassend scherpe handling en hoge comfort, ook op ongebane wegen.
- Praktischheid: Meer knieruimte achterin en een grotere kofferruimte (maximaal 1.600 liter) maken hem ideaal voor gezinnen.
- Concurrentie: De X1 meet zich met de Audi Q3, Mercedes GLA en Volvo XC40, maar profileert zich als de meest ‘chauffeurgerichte’ keuze.
- Onderhoud: Let op de specifieke service-intervallen en de keuze voor run-flat banden versus standaard banden voor comfort en kosten.
📑 Table of Contents
- 1. Exterieur: Groter, Breder, Krapper
- 2. Interieur en Technologie: De Sprong Naar Digitalisering
- 3. Motoren en Presteres: Een Keuze voor Iedereen
- 4. Rijgedrag: Nog steeds een BMW?
- 5. Veiligheid en Rijondersteuning: Halve Stap Naar Autonoom
- 6. Prijzen, Opties en Concurrentievergelijking
- 7. Onderhoud, Betrouwbaarheid en Kosten van Bezit
- 8. Is De Nieuwe BMW X1 De Juiste Keuze Voor U?
- Conclusie: De Referentie Blijft Staan
1. Exterieur: Groter, Breder, Krapper
Als u de nieuwe X1 naast de oude parkeert, vallen de verschillen direct op. De auto is in bijna elke afmeting gegroeid. De lengte nam toe met 53 mm tot 4.500 mm, de breedte met 24 mm tot 1.845 mm en de wielbasis is met 22 mm verlengd tot 2.692 mm. Dit zorgt niet alleen voor een krachtigere houding, maar ook direct voor meer ruimte binnenin.
De nieren en lichttechniek
De iconische BMW-nieren zijn nu één groot achthoekig element, optioneel met verlichte contouren (Iconic Glow). De scheinwerfers zijn slanker en standaard full-LED. Voor de echte liefhebber is adaptieve LED met matrix-functie beschikbaar, wat de nachtrijd aanzienlijk veiliger en ontspannender maakt. De achterlichten hebben een kenmerkende L-vorm en zijn nu ook standaard LED.
M Sport en xLine
Net als altijd kunt u kiezen uit verschillende uitvoeringen. De M Sport is de populairste keuze in Nederland en België. Zij krijgt grote luchteinlaten, zijvensters in zwart hoogglans, M-zijskirtjes en 18-inch M lichtmetalen velgen (19 of 20 inch is optioneel). De xLine accentueert het SUV-karakter meer met zilveren onderbescherming en specifieke velgen. Er is nog een basisuitvoering, maar die ziet u zelden op de Nederlandse weg.
2. Interieur en Technologie: De Sprong Naar Digitalisering
Stapt u binnen, dan voelt u zich alsof u in een nieuwere 3-serie of X3 zit. Het dashboard is opgeruimd en gericht op de bestuurder. De grootste oogvanger is het BMW Curved Display. Dit is één groot, gebogen glasvlak dat het 10,25-inch instrumentencluster en het 10,7-inch centrale touchscreen samenvoegt. Er zijn bijna geen fysieke knoppen meer; zelfs de klimaatbediening zit in het scherm.
Visual guide about New BMW X1 SUV
Image source: i.ytimg.com
BMW Operating System 9
De software draait op OS 9. Het is snel, intuïtief en ondersteunt wireless Apple CarPlay en Android Auto. Een grote plus is de ‘QuickSelect’ functionaliteit: u swipt niet meer door menu’s, maar drukt op een widget voor directe toegang. Spraakbediening via ‘Hey BMW’ werkt nu natuurlijker dan ooit en regelt navigatie, telefonie en klimaat zonder hapering.
Kwaliteit en Ruimte
De materialen zijn een stapje omhoog gegaan. Zelfs in de basisversie voelt alles stevig en premium. Door de langere wielbasis is de knieruimte achterin met 37 mm toegenomen. Twee volwassenen zitten comfortabel achter twee grote voorpassagiers. De kofferruimte groeide met 20 liter tot 540 liter (VDA). Vouwt u de achterbank (standaard 40:20:40 vouwbaar) plat, dan ontstaat er een platte vloer met 1.600 liter capaciteit. De plug-in hybrids verliezen wel circa 40-50 liter kofferruimte door de batterij.
3. Motoren en Presteres: Een Keuze voor Iedereen
BMW levert de X1 met een uitgebreid aanbod. Alle motoren zijn gemildhybrid (48V) behalve de plug-in hybrids. Dit betekent dat een kleine elektromotor de verbrandingsmotor ondersteunt bij afsnellen en het start-stop systeem onmerkbaar maakt. Alle motoren zijn gekoppeld aan een 7-gangs Steptronic dubbelkoppeling (DCT), behalve de xDrive30e die een 6-gangs automatische heeft.
Visual guide about New BMW X1 SUV
Image source: bmw.stockassets.shiftdigitalinventory.com
Benzine: De Allrounders
- xDrive23i (voorheen 20i/25e area): De gouden middenweg. Een 2.0-liter 4-cilinder met 218 pk. Haalt de 0-100 in 6,7 seconden. Voldoende kracht voor elke situatie.
- sDrive18i: De instapbenzine. 1.5-liter 3-cilinder, 136 pk. Alleen voorwielaandrijving (sDrive). Rendabel voor de stad en korte afstanden, maar wat zwaarder bij hoge snelheden.
- M35i xDrive: De topmodel (M Performance). 2.0-liter 4-cilinder met 300 pk. 0-100 in 5,4 seconden. Sportuitlaat, M-specifieke afstelling, grotere remmen. Een echte wolf in schapskleren.
Diesel: De Kilometereaters
Ondanks de electrificatie blijft diesel populair voor hoge kilometerstandards.
- sDrive18d: 1.5-liter 3-cilinder, 150 pk. Zeer zuinig (rond 5,5 l/100km in de praktijk). Alleen voorwielaandrijving.
- xDrive23d: 2.0-liter 4-cilinder, 211 pk. Met vierwielaandrijving. De ideale kruiser voor de zakelijke rijder die veel autosnelweg kilometers maakt.
Plug-in Hybrid: De Fiscaal Aantrekkelijke Keuze
Voor veel zakelijke rijders in Nederland en België is dit de logische keuze door de lage bijtelling.
- xDrive25e: 1.5-liter 3-cilinder benzine + elektromotor. Systeemvermogen 245 pk. Batterij 14,2 kWh (bruikbaar ~13 kWh). Elektrisch bereik WLTP: ~85-90 km.
- xDrive30e: Dezelfde 1.5-liter 3-cilinder, maar krachtigere e-motor. Systeemvermogen 326 pk. Dezelfde batterij, maar snellere oplaadsnelheid (AC 7,4 kW standaard, 11 kW optioneel). Elektrisch bereik ~87 km. 0-100 in 5,6 seconden. Deze is de snelste X1 na de M35i.
Beide PHEV’s laden thuis op de wallbox in ongeveer 2,5 uur (7,4 kW) of 3,5 uur (3,7 kW). Snelladen (DC) is niet mogelijk, wat typisch is voor dit segment.
4. Rijgedrag: Nog steeds een BMW?
De grote vraag bij een front-wheel-drive based platform (FAAR) is altijd: voelt het nog als een BMW? Het antwoord is een zeker ja. De sturing is direct, gewichtig en geeft goed terugkoppeling. De gewichtsverdeling is bijna 50:50, zelfs bij de voorwielaandrijvingsmodellen.
sDrive vs xDrive
De sDrive (voorwiel) modellen zijn lichter, zuiniger en hebben een kleinere wendcirkel. Perfect voor de stad. De xDrive (vierwiel) modellen schakelen de achteras naadloos in bij gladheid of krachtige acceleratie. Het systeem is proactief, niet reactief. Voor de gemiddelde Nederlandse bestuurder is sDrive voldoende, tenzij u regelmatig in de sneeuw rijdt of een bootje/karavaan trekt.
Adaptieve Vering en Integrale Actieve Sturing
Optioneel is adaptieve M-vering (laag 15 mm). In Comfort mode vloeit de X1 over gaten en drempels. In Sport mode wordt hij strak en plat in de bochten. De Integrale Actieve Sturing (optioneel op M35i, standaard op sommige markten) laat de achterwielen mee sturen. Bij lage snelheid tegen de fase in (kleinere wendcirkel), bij hoge snelheid mee in de fase (stabiliteit). Het werkt subtiel maar effectief.
Geluiscomfort
De geluiddemping is aanzienlijk verbeterd. Wind- en rolgeluid zijn goed geïsoleerd, zelfs op 19-inch velgen. De 3-cilinder motoren zijn wel hoorbaar bij hoge toertjes, maar de 4-cilinders en PHEV’s zijn keurig rustig.
5. Veiligheid en Rijondersteuning: Halve Stap Naar Autonoom
De nieuwe X1 krijgt de nieuwste generatie rijondersteuningssystemen. Standaard zijn: automatische noodremming met voetganger/fietser herkenning, laneskeeping assist, snelheidsbegrenzing herkenning en aandachtswaakzaamheid.
Driving Assistant Professional
De optionele ‘Driving Assistant Professional’ pakket is de grote aanrader. Hierbij zit:
- Actieve cruise control met Stop & Go (werkt tot stilstand).
- Steering and Lane Control Assistant (houdt auto in middenstrook, werkt tot 210 km/u).
- Actieve zijwaarschuwing en uitwijkassistentie.
- Verkeerslicht- en stopbordherkenning.
Dit maakt snelwegrijden ontzettend ontspannend. De auto ‘rijdt’ zich bijna zelf, maar u moet uw handen aan het stuur houden (camera checkt dit).
Parking Assistant Professional
De X1 parkeert volledig autonoom (in en uit parkeerplaatsen, ook parallel). De Remote 3D View via de My BMW App laat u de auto bekijken alsof u ernaast staat. Handig voor controle op schade of of de deur dicht zit.
6. Prijzen, Opties en Concurrentievergelijking
De prijzen zijn gestegen ten opzichte van de voorganger, maar de standaarduitvoering is ook rijker. De instapprijs voor de sDrive18i ligt rond de € 45.000,-. De populaire xDrive23i met M Sport pakket komt snel op € 55.000 – € 60.000. De plug-in hybrids xDrive25e/30e beginnen rond € 55.000, maar scoren fiscale voordelen.
Belangrijkste Optiespakketten
- M Sport Pakket: Bijna essentieel voor residuale waarde en uiterlijk. Zit vol met sportieve details.
- Technology Pakket: Head-Up Display, Harman Kardon geluid, wireless laden, digitale sleutel (Phone Key).
- Comfort Pakket: Comforttoegang, elektrisch klapbare achterbank, ambiëntverlichting, 4-zonen klimaat.
- Innovation Pakket: Augmented Reality navigatie, Parking Assistant Professional.
Vergelijkingstabel: BMW X1 vs Concurrenten
| Specificatie | BMW X1 (xDrive23i) | Audi Q3 (35 TFSI) | Mercedes GLA 200 | Volvo XC40 B4 |
|---|---|---|---|---|
| Lengte (mm) | 4.500 | 4.485 | 4.430 | 4.440 |
| Wielbasis (mm) | 2.692 | 2.680 | 2.729 | 2.702 |
| Kofferruimte (L) | 540 – 1.600 | 530 – 1.400 | 435 – 1.430 | 452 – 1.328 |
| PK (Mild Hybrid) | 218 | 150 | 163 | 197 |
| 0-100 km/u (s) | 6,7 | 9,2 | 8,7 | 7,7 |
| Infotainment | Curved Display OS9 | MMI Touch 10,1″ | MBUX 10,25″ | Google Built-in 9″ |
| Startprijs (indicatief) | ~€ 45.000 | ~€ 43.000 | ~€ 44.500 | ~€ 42.000 |
Let op: Prijzen en specificaties zijn indicatief voor 2024/2025 modellen en kunnen variëren per land en uitvoering.
De X1 wint op kofferruimte, motorkracht (in deze vergelijking) en rijplezier. De Audi Q3 voelt iets moderner in bediening (losse schermen), de Mercedes GLA heeft de mooiste materialen, en de Volvo XC40 wint op veiligheidsimage en Google-infotainment. Maar voor de bestuurder die wil rijden, blijft de X1 de referentie.
7. Onderhoud, Betrouwbaarheid en Kosten van Bezit
Een BMW kopen is het een, hem onderhouden het andere. De nieuwe X1 is gebouwd op een beproefd platform (ook gebruikt voor 2-serie Active Tourer, Mini Countryman). Kinderenziektes zijn minimaal.
Service Intervallen
BMW hanteert Condition Based Servicing (CBS). De auto vertelt u wanneer service nodig is. Doorgaans is dit elk 2 jaar of 30.000 km voor olie/filters. Remvloeistof elk 2 jaar. Koelvloeistof is ‘lifetime’ (maar checken bij hoge km is slim). Let op: de plug-in hybrids hebben een apart koelcircuit voor de batterij/e-motor.
Banden: Run-flat of Niet?
Standaard zit de X1 vaak op run-flat banden (RSC). Voordeel: geen reserveband nodig, u kunt na een lek nog ~80 km rijden. Nadeel: zwaarder, duurder, zwaarder rijcomfort en meer rolgeluid. Veel eigenaren ruilen bij de eerste bandenbeurt voor standaard banden en kopen een reparatieset of reservewiel. Dit verbetert het comfort aanzienlijk.
Betrouwbaarheid van de Motoren
- B38 (1.5L 3-cilinder): Bewezen betrouwbaar, tijdriem (geen kettingproblemen meer), waterpompen let op bij hoge km.
- B48 (2.0L 4-cilinder): Een van de beste motoren die BMW ooit maakte. Zeer betrouwbaar, kettingaandrijving verbeterd.
- PHEV systeem: Batterijgarantie 8 jaar/160.000 km. De 6-gangs automatische (Aisin) in de 30e is robuuster dan de DCT in de 25e bij hoge koppel.
Als u kijkt naar betrouwbare BMW modellen voor lange levensduur, scoorde de vorige X1 (F48) al goed. De nieuwe U11 bouwt daarop voort met minder complexe mechanische verbindingen (geen lengs motor meer).
Modelaanduidingen Begrijpen
De namen zijn verwarrend veranderd. ‘sDrive’ = 2WD, ‘xDrive’ = 4WD. Het cijfer geeft niet meer de cilinderinhoud aan, maar het prestatieniveau. Een ’23i’ is een 2.0L, een ’18i’ is een 1.5L. Wil u de codes volledig begrijpen? Lees dan onze gids over wat BMW nummers betekenen.
8. Is De Nieuwe BMW X1 De Juiste Keuze Voor U?
Na dit alles blijft de vraag: past hij bij u?
Kies de X1 als:
- U de scherpste handling in de klasse wilt, zonder in te boeten op comfort.
- U een modern, high-tech interieur wilt dat over-the-air up-to-date blijft.
- U een plug-in hybrid zoekt met een echt bruikbaar elektrisch bereik (80+ km) voor de dagelijkse rit.
- U waarde hecht aan een hoge residuale waarde en sterke merkreputatie.
Overweeg een concurrent als:
- U voornamelijk zit in de achterstoel (Volvo XC40/Mercedes GLA hebben soms fijnere achterbanken).
- U een simpeler, minder ‘scherm-gecentreerd’ bedieningsconcept wilt (kijk dan naar Audi Q3 of Mazda CX-5).
- Het budget strak zit; de X1 is duurder in aanschaf en opties dan de gemiddelde concurrent.
Conclusie: De Referentie Blijft Staan
De nieuwe BMW X1 is een volwassen, heel goed afgestoft product. Het is geen revolutie, maar een evolutie die alle pijnpunten van de voorganger aanpakt: meer ruimte, betere schermen, zuinigere motoren en een nog betere wegleg. Of u nu kiest voor de zuinige 18d, de veelzijdige 23i of de fiscale favoriet 30e, u krijgt een auto die zich thuis voelt op de snelweg, in de stad en op een kronkelende landweg. Het is de benchmark in het segment om een reden. Doe een proefrit, vergelijk de leaseprijzen (vaak het beslissende factor) en ervaar zelf waarom deze compacte SUV zo populair is.
Frequently Asked Questions
Wat is het verschil tussen de BMW X1 sDrive en xDrive?
sDrive betekent voorwielaandrijving en xDrive betekent vierwielaandrijving. sDrive modellen zijn lichter, zuiniger en goedkoper. xDrive biedt betere tractie bij regen, sneeuw of het trekken van een aanhanger.
Hoe ver rijdt de BMW X1 plug-in hybrid op de batterij?
De xDrive25e en xDrive30e hebben een batterij van 14,2 kWh. In de praktijk haalt u 70 tot 85 kilometer elektrisch bereik, afhankelijk van het weer, rijstijl en snelheid. Volledig laden thuis duurt circa 2,5 tot 3,5 uur op een wallbox.
Heeft de nieuwe BMW X1 een reserveband?
Nee, standaard niet. De X1 wordt standaard geleverd met run-flat banden (RSC) die na een lek nog ongeveer 80 km op 80 km/u kunnen rijden. U kunt optioneel een reparatieset kiezen of zelf een reservewiel kopen als u overstapt op standaard banden.
Wat is de startprijs van de nieuwe BMW X1 in Nederland?
De startprijs voor de BMW X1 sDrive18i ligt rond de € 45.000. De populaire xDrive23i M Sport begint rond de € 55.000. Prijzen variëren sterk door opties en acties, dus vraag altijd een actuele offerte aan bij de dealer.
Is de nieuwe BMW X1 betrouwbaarder dan de oude?
Ja, de nieuwe generatie (U11) gebruikt het FAAR-platform dat al bewezen is in de 2-serie Active Tourer. De motoren (B38/B48) zijn zeer betrouwbaar. De elektronica is complexer, maar BMW OS 9 ontvangt regelmatig updates om bugs te fixen.
Kan de BMW X1 een karavaan trekken?
Ja. De trekcapaciteit varieert per motor. De xDrive23d en xDrive25e/30e mogen doorgaans tot 1.500 – 1.700 kg getrokken last trekken (afhankelijk van uitvoering). De sDrive18i is beperkt tot ca. 1.300 kg. Check altijd de kentekenpapieren voor de exacte waarde.



